قلعه فلک الافلاک
قلعه فلک الافلاک
قلعه فلک الافلاک
قلعه فلک الافلاک
قلعه فلک الافلاک
قلعه فلک الافلاک
قلعه فلک الافلاک
قلعه فلک الافلاک
قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک

آدرس استان لرستان - شهرستان خرم‌آباد - خیابان امام (ره) – دوازده برجی
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز

قلعه فلک‌الافلاک ( دژِ شاپورخواست)، قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است. این بنا بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشمگیرترین اثر تاریخی و گردشگری درون این شهر است. این قلعه، مقر حکومتی و نظامی ساسانیان بود. ساسانیان، شهری با نام شاپورخواست در حدود منطقه کنونی خرم‌آباد ساختند که ویران شد و در سده هفتم هجری، خرم‌آباد به جای آن بنا گردید. پس از ساخت شهر جدیدِ خرم‌آباد این قلعه نیز به نام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک‌ الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده‌ است. این قلعه تاریخی دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل است. ارتفاع بلندترین دیوار این قلعه عظیم تا سطح تپه 23متر، مساحت کلی آن پنج هزار و 300 مترمربع و پلان بنای این قلعه تاریخی به‌صورت هشت‌ضلعی نامنظم است. حیاط اول قلعه، سترگ است و از سنگ، آجر، خشت و ملات گچ و آهک ساخته‌شده است.
برای ورود به آن باید از سمت شمال و در بدنه برج غربی بنا گذر کرد تا به راهروی ورودی حیاط اول که در 22.5×31 طراحی‌شده رسید، در پیرامون این حیاط چهار برج قرار دارد به‌نحوی‌که دو برج آن در شمال و شمال غربی و دو برج دیگر در جنوب و جنوب غربی واقع‌شده است. برای مشاهده چاه 40 متری این دژ عظیم باید به سمت شمال شرقی حیاط اول رفت. چاهی که در پشت یک طاق نمای بلند قرار دارد و بیشتر آن با برش صخره به سرچشمه گلستان راه‌یافته و درگذشته آب موردنیاز ساکنان قلعه را تأمین کرده است. حیاط دوم این قلعه در جهت شرقی، غربی و در ابعاد 21×29 طراحی‌شده و همانند حیاط اول از چهار برج تشکیل‌شده است و در چهار جهت این حیاط تالارهای بزرگی قرار دارد که به یکدیگر راه دارند و اکنون به موزه مردم‌شناسی استان لرستان تبدیل‌شده‌اند.
در قلعه فلک الافلاک دو موزه "مردم‌شناسی و باستان‌شناسی" وجود دارد که به زیبایی آداب‌ و رسوم و اشیاء تاریخی این سرزمین کهن را به نمایش گذاشته است به‌طوری‌که درگوشه گوشه 12سالن موزه مردم‌شناسی آن جلوه‌های دیدنی از فرهنگ، باورها و زندگی بومی مردم لرستان به نمایش درآمده است و همواره در ایام تعطیلات نوروز مورد استقبال بی‌نظیر مردم قرار می‌گیرد. در تالار موزه مردم‌شناسی، عکس‌ها و مدل‌های کوچک و بزرگ متعددی از شیوه‌ها و رسوم گوناگون زندگی مردان و زنان عشایر و روستای منطقه لرستان به نمایش گذاشته شده است. از دیگر آثار دیدنی این موزه در بخش مردم‌شناسی، سنگ قبرهای اهالی منطقه است که با دیگر نواحی ایران تفاوت جالب توجهی دارند. در این نواحی رسم بوده که بالای قبر، سنگی عمودی قرار می‌دادند و روی آن صحنه‌هایی از زندگی فرد درگذشته حجاری می‌نمودند. در "تالار باستان‌شناسی موزه" تعداد زیادی اشیای ارزشمند مفرغی، سفالی و سنگی متعلق به هزاره‌های پیش از میلاد به نمایش گذاشته شده است. این آثار طی سالیان اخیر از حفاری‌های گروه‌های باستان‌شناسی یا حفاران غیرمجاز و قاچاقچیان ضبط شده است. این آثار بیانگر دیرینگی و پیشرفت تمدن کهن منطقه لرستان می‌باشند. مهم‌ترین اشیاء به نمایش گذاشته‌شده در موزه قلعه فلک الافلاک مربوط به "غار کلماکره" است که قدمت آن به دوران هخامنشی و پیش از آن برمی‌گردد و ابزار و وسایل چیده شده در این موزه صحنه‌های واقعی از فرهنگ و تمدن کهن لرستان را به‌خوبی به نمایش گذاشته است. این قلعه، در حال حاضر به موزه‌های باستان‌شناسی، مردم شناسی، آزمایشگاه مرمت اشیاء، مرکز فروش تولیدات فرهنگی و چایخانه سنتی تبدیل شده است .

weather
9°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 5

اطلاعات اجمالی
نوعقلعه
دوره
شماره ثبت ملی883
تاریخ ثبت ملی

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز
آدرس استان لرستان - شهرستان خرم‌آباد - خیابان امام (ره) – دوازده برجی
weather
9°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 5

اطلاعات اجمالی
نوعقلعه
دوره
شماره ثبت ملی883
تاریخ ثبت ملی
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید