--

قلعه نادری

هرمزگان - قشم - قشم- روستای لافت- روبروی مسجد جامع

اولین و تنها قلعه ساخت ایرانیان در خلیج فارس

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : قلعه قدمت / سال ساخت : دوره : قاجار امکان بازدید : دارد
 
 
هرمزگان - قشم - قشم- روستای لافت- روبروی مسجد جامع

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
قلعه نادری در انتهای تپه‌ای در جنوب روستای لافت قرار دارد و اهالی محل به آن قلعه نادری می‌گویند.
این قلعه، نقشه مربع شکل دارد و آثار چهار برج در آن دیده می‌شود. در ورودی قلعه رو به جنوب باز می‌شده‌است.
قلعه نادری تنها قلعه ایرانی در جزایر خلیج فارس است که به دست ایرانیان ساخته شده‌است.
این قلعه در حدود ۲۵۰ سال قبل به دستور لطیف‌خان امیرالبحر نادرشاه برای صیانت بر تنگه خوران که راه مواصلاتی بین بندرکنگ و بندر لنگه و بندرعباس بود در بندر لافت قلعه ای ایجاد کردند که به قلعه نادری مشهور است.
قلعه نادری و دیوارهای بلند آن لافت را همچون نگینی دربرگرفته بودند. در طرف شمال شرق نیز خندق بزرگی حفر شده بود. همچنین قلعه دارای دروازه‌های بزرگی بود که رو به جنوب باز می‌شد و دیوارهای قلعه دارای پنج برج مربع شکل بوده و خود دیوارها دارای سوراخهای برای استفاده توپ بودند.
دروازه‌های قلعه در زمان حکومت امامان مسقط بر جزیره و پس از اخراج آن‌ها توسط سلسله زندیان به مسقط پایتخت کنونی کشور عمان منتقل گردید.
توپ‌های باقی‌مانده در درون قلعه در زمان سلطنت رضاخان از لافت به بندر کنگ منتقل شد و تنها توپ باقی‌مانده از آن زمان نیز در زمان ساخت بلوار ساحلی در زیر آن مدفون گردید.
از پنج برج قلعه تنها ۳ برج سالم مانده‌است و از دیوارهای بلندی که دورادور لافت وجود داشته تنها قسمت کوچکی از آن باقی است که بین دو برج سالم در بلندای تپه موسوم به کوه شهر واقع می‌باشد.
قلعه نادری و برج و دیوارها از ساروج و گچ ساخته شده‌اند و در قدیم صنعت ساروج‌سازی در خود لافت وجود داشته و گچ نیز از معادن گچ خمیر تأمین می‌شد.
در خود دژ اصلی یک حلقه چاه هم وجود دارد یک خروجی اضطراری هم وجود داشته که به علت خاک ریزی که در گذشته انجام شده زیر خاک و خرابه‌ها مدفون گردیده‌است.
در اوایل انقلاب با خراب کردن دیوارها قلعه و اسکان چند ژنراتور برق لطمه شدیدی به این آثار باستانی وارد گردید. عوامل طبیعی نیز یکی در فرسایش این اثر تأثیر زیادی داشته‌است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید