--

كليسای سير

آذربایجان غربی - ارومیه - ۵ کیلومتری شهر ارومیه - نرسیده به تفرجگاه بند

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : کلیسا قدمت / سال ساخت : دوره : ساسانیان شماره ثبت ملی : ۱۱۲۲ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۵۴/۰۸/۱۹ امکان بازدید : دارد
 
 
آذربایجان غربی - ارومیه - ۵ کیلومتری شهر ارومیه - نرسیده به تفرجگاه بند

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
كليسای سير يكی از آثار سنگی استان بوده و تمام ديوارها و سقف آن را با سنگهای نامنظم بصورت بسيار ماهرانه و در نهايت استحكام ساخته اند .
كليسای سير از دو قسمت تشكيل يافته است كه شامل ورودی نسبتاً كوتاه و سالن اول نيايش و محراب و اطاقهای اطراف آن می باشد . و قسمت بعدی سالن ديگری است كه بموازات سالن اول و اطاقهای كوچكی كه به پشت محراب ارتباط دارند قرار گرفته است .
نمای داخلی هر دو سالن ساده بوده و با اندود گچ پوشانده شده و رنگ آميزی گرديده است . پوشش سالنها بصورت طاق و گهواره ای و بفرم نيم بيضی و يادآور معماری دوره باستان می باشد.
در قسمت پشت ساختمان كليسا و متصل به آن فضای كوچكی قرار دارد كه شامل يك اطاق و دخمه ای در زير آن می باشد كه به منزله چله خانه كليسا محسوب می شود .
این کلیسای سنگی بسیار مستحکم بوده و تمام دیوارها و سقف آن از سنگ های نامنظم به صورت ماهرانه ساخته شده است که یکی از ویژگی های جالب کلیسای سیر محسوب می شود.

نام اصلی اين كليسا مارسرگيز میباشد و در۵ كيلومتری جنوب‌غربی شهر اروميه نزديك تفرجگاه بند قرار دارد . مارسرگيز از كلمه مار به معنی حضرت يا صاحب و سرگيز لغت يونانی سن جرج مي باشد كه در واقع محل دفن مارسرگيز است .
اين كليسا كه زيارتگاه مسيحيان می باشد با توجه به سبك معماری و مندرجات كتب مورخين آشوريها بنائيست مربوط به دوره قبل از اسلام كه در زمان خسروپرويز به مناسبت غلبه ايرانيان به روميان توسط زوجه اش شيرين ساخته شد .
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید