--

مرداب استیل

گیلان - آستارا - آستارا- ۵کیلومتری جنوب آستارا و در کنار جاده اصلی تالش به آستارا

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : تالاب قدمت / سال ساخت : دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
گیلان - آستارا - آستارا- ۵کیلومتری جنوب آستارا و در کنار جاده اصلی تالش به آستارا

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
مرداب استیل ، ۱۳۸ هکتار وسعت دارد و عمق متوسط آن یك متر است.
مرداب استیل یکی از مهمترین قطب‌های گردشگری در شهر آستارا است که افزون بر کارکردهای زیستی و طبیعی از جنبه‌های اقتصادی- اجتماعی نیز بسیار مهم است. در سالهای اخیر به دلیل پیدایش جاده از مرغان مهاجر اثر چندانی نیست.
ذخیره آبی آن ۵/۱ میلیون متر مكعب است و تنها منبع آب تامین كننده ۴۰۰ هكتار شالیزار است.
در این مرداب درختان توسكا در برخی از مناطق كم‌آب‌تر روییده بود كه به خاطر پوسیدگی بر سطح آب به حالت شناور باقیمانده و شبه جزیره‌های كوچكی را تشكیل داده و منظره بدیعی را پدید آورده اند.
اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دوچندان می‌شود. ضلع ‌غربی تالاب، پوشیده از جنگل و پوشش‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را بوجود آورده است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری یکی از جاذبه‌های مهم تلقی می‌شود. از ویژگی‌های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک ماهی است. همچنین این تالاب طبیعی جایگاه پرندگان کمیاب بوده که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌کنند که مهم‌ترین آن چینگیر نوک‌سرخ است. همچنین، وجود درختان توسکا در این تالاب، جلوه‌ای دیدنی به آن بخشیده است. از ویژگی‌های تالاب استیل آستارا این است که درختان این تالاب به علت اینکه ریشه آنها در آب قرار دارد، همواره در پهنای تالاب جابه‌جا می‌شوند و حرکت می‌کنند. به همین علت، تالاب استیل به تالاب درختان شناور هم معروف است.
گفتنی است در زبان تالشی، به این تالاب هستل به معنای آبگیر می‌گویند.
معضل تالاب استیل به مانند بسیاری دیگر از تالاب‌های موجود در داخل استان گیلان و کشور به مانند تالاب انزلی و تالاب کیاکلایه، کم‌آبی آن می‌باشد که در مورد تالاب استیل استفاده بی‌رویه از آب این زیستگاه طبیعی برای آبیاری شالیزارهای منطقه آستارا مشکل مهم و اساسی به شمار می‌رود. در پاییز ۱۳۹۳ اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان اعلام کرد که بارش بی‌سابقه باران، وسعت تالاب استیل را به مساحت واقعی سه دهه گذشته رسانید.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید