--

مسجد امام خمینی

تهران - تهران - تهران - خیابان 15 خرداد - میدان ارگ

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : مسجد قدمت / سال ساخت : دوره : قاجار شماره ثبت ملی : ۱۶۶۷ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۶۳/۰۷/۰۱ امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - تهران - خیابان 15 خرداد - میدان ارگ

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
مسجد امام خمینی که پس از انقلاب ۱۳۵۷، آن را «مسجد امام‌خمینی» نامیدند، با قدمتی در حدود ۱۸۰ سال از زیباترین مساجد تاریخی تهران است و در قدیم «مسجد سلطانی» نیز نامیده می‌شده است. این مسجد، در منطقه بازار تهران قرار داشته و از بناهای دوره قاجار است.
مسجد امام خمینی ، دارای فضایی مربع شکل، تقارن نقطه‌ای و حیاط مرکزی، با چرخشی ملایم نسبت به بافت شهر برای استقرار در امتداد قبله، و همچنین دارای ۴ ایوان در وسط چهار ضلع گنبدخانه در ضلع جنوبی، ۳ شبستان اصلی در کنج ها و حوض مربع شکل در مرکز حیاط می‌باشد.
بنیانگذار این مسجد، فتحعلی‌شاه قاجار (۱۲۱۲–۱۲۵۰ ه.ق) بود و از این رو در آغاز آن را مسجد شاه می‌نامیدند. بنابر شواهد تاریخی این دومین مسجد جامع بزرگ تهران بعد از مسجد جامع بازار یا مسجد جامع عتیق به حساب می‌آمد.
زمان تقریبی شروع ساخت آن، بنابر کاشی‌نوشته‌ها و کتیبه‌هایی که در ایوان جنوبی مسجد بر جای مانده است به سال ۱۲۱۲ یا ۱۲۲۴ه.ق برمی‌گردد. در سال ۱۳۰۷ه.ق به دستور ناصرالدین‌شاه قاجار در اصلی در جهت شمال تعمیر و نیز به دستور وی دو مناره در دو طرف گل‌دسته مسجد ساخته شد. بنابراین تکمیل کنندۀ اصلی آن را ناصرالدین‌شاه قاجار دانسته‌اند. مسجد امام خمینی ، بنایی چهار ایوانی است که شبستان‌های اصلی آن در جبهه جنوبی قرار دارد و معماری کلی و نیز پاره‌ای از جزئیات آن از مسجد وکیل شیراز گرفته شده است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید