--

موزه تماشاگه زمان

تهران - تهران - تهران - خیابان ولی‌عصر - ابتدای خیابان سرلشکر فلاحی (زعفرانیه) - نبش چهارراه پرزین بغدادی - شماره ۱۲

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : موزه قدمت / سال ساخت : دوره : شماره ثبت ملی : ۱۰۸۶۸ تاریخ ثبت ملی : ۰۲/۱۱/۱۳۸۲ امکان بازدید : دارد مدت زمان بازدید از این جاذبه : همه روزه (به جز جمعه‌ها و ایام تعطیل) از ساعت ۹ الی ۱۶ هزینه بازدید / استفاده : ۳۰۰۰ تومان
 
 
تهران - تهران - تهران - خیابان ولی‌عصر - ابتدای خیابان سرلشکر فلاحی (زعفرانیه) - نبش چهارراه پرزین بغدادی - شماره ۱۲

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary

موزه تماشاگه زمان (خانه حسین خداداد) که به نام «موزه زمان» هم شناخته می‌شود یک خانه تاریخی مربوط به دوره قاجار است .
طبق اسناد موجود باغ فعلی موزه که تا پیش از این در دست وراث عبدالله خان منصور بوده است، در سال ۱۳۴۶ توسط حسین خداداد خریداری شد و از آنجایی که این فرد به هنر علاقه‌مند بود، تصمیم گرفت آن را به یک اثر هنری تبدیل کند. وی ساختمانی از خشت و گل در آن بنا نهاد که ۱۰ سال بعد تغییراتی در آن اعمال شد و اسکلت چوبی آن به آهنی تبدیل شد و تغییراتی درون بنا داده شد. استادانی نظیر استاد کاشی برای معماری بنا، مهندس ابتکار به عنوان مشاور ساختمان و طراحان گچبری نظیر حاج عبدالکریم نوید تهرانی ، استاد فرهاد یحیی پور و حاج علی شیخی نیز در ساخت این بنای زیبا همکاری کردند. 
این موزه، مجموعه‌ای از ابزارهای زمان‌سنجی و گاه‌شماری است که در محوطه‌ای به گستره ۵۰۰۰ مترمربع و عمارتی با زیربنای ۷۰۰ مترمربع سازماندهی شده است. این موزه به عنوان نخستین موزه ساعت در ایران شناخته می‌شود. در ساختمان موزه انواع ساعت‌های قدیمی از قرن هفدهم تا بیستم یافت می‌شود. در داخل ساختمان موزه که از دو طبقه تشکیل شده، سیر تکامل انواع ساعت‌های مکانیکی متعلق به سده‌های هفدهم تا بیستم میلادی در معرض نمایش قرار گرفته است، ساعت‌هایی نظیر ساعت شاهینی، آونگی، رومیزی، دیواری در این بخش قرار دارند. در طبقه دوم موزه ساعت‌های جیبی معمولی و ساعت‌های جیبی سفارشی متعلق به شخصیتهای تاریخی و سیاسی، ساعت‌های ویژه‌ای چون ساعت کارت زنی، شیفت نگهبانی، ساعت کشتی و همچنین ساعت‌های مچی در انواع دستبندی و دو زمانه به چشم می‌خورد. در بخش تقویم‌ها نیز گاهنامه‌های ایرانی، به علاقه‌مندان ارائه شده است.
در محوطهٔ این موزه، ساعت‌های نخستین مانند ساعت آفتابی، ساعت شنی، ساعت آبی و ساعت سوختی قرار گرفته‌اند. در درون عمارت نیز ساعت‌های مکانیکی دیواری، رومیزی، جیبی و مچی قرار گرفته‌اند. همچنین بخشی از عمارت به اسنادی دربارهٔ تقویم جلالی و پیشینه آن در ایران اختصاص یافته است. از دیگر بخش‌های جالب این موزه می‌توان به تقویم‌های مهم از سراسر دنیا به همراه نمونه‌هایی از تقویم‌های ساده و باستانی، معرفی تقویم‌نویسان مشهور، اسطرلاب‌ها و ظروف سنجش زمان اشاره کرد.
 

نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید