--

موزه صلح تهران

تهران - تهران - تهران - خیابان وحدت اسلامی-خیابان شهید فیاض بخش- درب شمالی پارک شهر- موزه صلح تهران

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : موزه قدمت / سال ساخت : ۱۳۸۴ دوره : جمهوری اسلامی امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - تهران - خیابان وحدت اسلامی-خیابان شهید فیاض بخش- درب شمالی پارک شهر- موزه صلح تهران

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
موزه صلح تهران ، برگزار کننده مراسم روز جهانی صلح در تهران است. هدف اصلی این موزه‌، ترویج فرهنگ صلح از طریق نشان دادن پیامدهای ناگوار جنگ و خشونت و آثار زیانبار آن بر انسانها و محیط زیست می‌باشد. موزه‌های صلح بیشتر از آنکه مکانی برای تماشای اشیاء تاریخی باشند، محلی برای گفتگو، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی و فرهنگ سازی می‌باشند. اندیشه تأسیس این موزه در ملاقات اعضای انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی در تهران با مسئول هماهنگی شبکه جهانی موزه های صلح در سال ۱۳۸۴ شکل گرفت. همایش‌های گوناگونی در این موزه برگزار می‌شود. از جمله همایش بنیاد بین‌المللی مدارس صلح و دوستی (لایف لینک) که در سال ۱۳۸۷ شمسی با حضور رئیس این بنیاد دکتر «هانس لواندر»، مسئول پروژه‌های لایف لینک در ایران و تعدادی از دانش آموزان ایرانی عضو لایف لینک در موزه صلح تهران برگزار شد.
ساختمان جدید این موزه با حضور مهمان هایی از کشورهای مختلف از جمله رئیس موزه صلح هیروشیما در روز هشتم تیرماه ۱۳۹۰، همزمان با روز ملی مبارزه با سلاحهای شیمیایی افتتاح گردید. بنیانگذاران آن، اعضای انجمن حمایت از قربانیان سلاحهای شیمیایی هستند که بعنوان راهنماهای موزه به فعالیت مشغول هستند. اگرچه موضوع کاربرد سلاحهای شیمیایی در جنگ عراق علیه ایران و پیامدهای آن در این موزه بصورت برجسته تری مورد توجه قرار گرفته اما موضوعات دیگری همچون بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در ژاپن، جنگهای جهانی اول و دوم، کاربرد سلاحهای ممنوعه در جنگها (بمبهای خوشه‌ای - مین و سلاحهای حاوی اورانیوم) و آثار و عوارض هر کدام از این سلاحها در بخشهای دیگر موزه نشان داده شده است. بخشهای دیگر این موزه، عبارت از کتابخانه صلح، گالری هنر برای صلح، کارگاههای آموزشی، بخش موزه مجازی و استودیوی ثبت تاریخ شفاهی می باشد.
در شهر هیروشیما رنج های حاصل از کاربرد سلاح های اتمی علیه ژاپن به انگیزه ای برای تلاش در مسیر صلح تبدیل شد که در موزه صلح هیروشیما به خوبی متجلی شده است. بنیانگزاران موزه صلح تهران نیز از این تجربیات جهانی الهام گرفتند و به این فکر افتادند که رنجهای مشابهی که ایران در اثر قربانی شدن توسط سلاح های شیمیایی متحمل شده است می تواند انگیزه ای شود برای نشان دادن پیامدهای ناگوار حاصل از جنگ و خشونت و ترویج فرهنگ صلح و دوستی بین افراد جامعه و بین ملت ها. علاوه بر این، فرهنگ غنی ایرانی و دینی نیز منبع بیکرانی از اندیشهها و تعالیم مربوط به پرهیز از جنگ افروزی و خشونت ورزی و ترویج صلح و دوستی میباشد.
موزه صلح تهران که هم اکنون در ساختمان اهدایی شهرداری تهران در پارک شهر قرار دارد، دارای یک سالن اصلی برای نشان دادن پیامد های جنگ ها دردنیا و نیز عواقب کاربرد سلاح های شیمیایی و اتمی می باشد. در این بخش اسناد و اشیای منحصر به فردی از جنگ شیمیایی علیه مردم ایران به نمایش درآمده است. در بخش دیگر موزه، صلح در فرهنگ دینی و ملی ایرانیان و راههای مشارکت هر فرد در جهت ترویج صلح و دوستی مورد تاکید قرار گرفته است. در این موزه تلاش گردیده تا بازدیدکنندگان با جنبش جهانی صلح بویژه شخصیت ها و سازمان های مربوطه آشنا شوند. بخشی از موزه به برنامه های آموزشی اختصاص دارد که برگزاری کارگاه های آموزشی و کنفرانس هایی با موضوع فرهنگ، صلح، آشتی و حقوق بشر دوستانه بین المللی، خلع سلاح و لزوم ریشه کن شدن سلاحهای کشتار جمعی از جهان و پیامد های جنگ می پردازد.
علاوه بر این، موزه صلح دارای استودیوی مستندی میباشد که در آن می توان سرگذشت قربانیان جنگ را به عنوان اسناد تاریخی ثبت و ضبط نمود. کتابخانه صلح در موزه دارای منابع گوناگونی از آثار مرتبط از حقوق بین الملل تا برقراری صلح و تاریخ شفاهی قربانیان جنگ است. نمایشگاه های هنری دائمی و موقت با موضوع صلح که در این موزه برپا می گردد آثار هنرمندان ایرانی و خارجی را به نمایش می گذارند. همچنین دبیرخانه شهرداران ایرانی عضو «سازمان بین المللی شهرداران صلح» در موزه صلح تهران واقع شده است.
موزه صلح تهران ، دارای چند ویژگی است:
• عضو شبکه بین الملی موزه های صلح می باشد که دبیرخانه آن در شهر لاهه هلند است.
• اعضای فعال آن به خصوص راهنمایان موزه از قربانیان جنگ و سلاح های شیمیایی هستند که به عنوان نماد های زنده و پیام آوران صلح می باشند.
• با سایر تشکل های مردمی و موزه های صلح در سراسر دنیا در ارتباط می باشد.
• میکوشد تا فرهنگ صلح را نه در معنای سیاسی آن بلکه در معنای اجتماعی و فرهنگی آن ترویج نماید.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید