--

موزه عبرت

تهران - تهران - میدان امام خمینی(ره) - ابتدای خیابان فردوسی - خیابان کوشک مصری - خیابان شهید یارجانی - شماره ۱۱

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : موزه قدمت / سال ساخت : ۱۳۸۲ دوره : جمهوری اسلامی امکان بازدید : دارد مدت زمان بازدید از این جاذبه : حدود 2 ساعت
 
 
تهران - تهران - میدان امام خمینی(ره) - ابتدای خیابان فردوسی - خیابان کوشک مصری - خیابان شهید یارجانی - شماره ۱۱

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
موزه عبرت ، یکی از موزه‌های وحشتناک اما پندآموز تهران و ازجمله ساختمان‌های میدان مشق یا باغ ملی است که در زمان پهلوی اول ساخته شد.
بنای موزه در سال ۱۳۱۱ تکمیل و به عنوان اولین زندان مدرن ایران به خدمت گرفته شد. سپس این ساختمان به زندان زنان تبدیل شد و در دوره پهلوی دوم به عنوان زندان کمیته مشترک ضدخرابکاری مورد استفاده قرار گرفت. این کمیته با همکاری شهربانی و ساواک اداره می‌شد.

پس از انقلاب اسلامی، کار بازسازی و آسیب‌شناسی این مکان با نظر مثبت سازمان میراث فرهنگی کشور، با اخذ نظریات دقیق کارشناسی آغاز شد و سرانجام در تاریخ هشتم بهمن ماه سال ۱۳۸۲ توسط ریاست جمهور وقت رسماً افتتاح شد.
در موزه عبرت می‌شود روایت رنج انسان‌هایی را دید که در این زندان شکنجه شده‌اند. باغ ملی، که قدمتی به اندازه‌ی دوران قاجار و حکومت فتحعلی‌شاه دارد، یکی از آثار ملی ایران است.
این بنای ضدزلزله را مهندسان آلمانی تکمیل کردند. این زندان پس از انقلاب ۱۳۵۷ "بازداشتگاه توحید" نام گرفت.

موزه عبرت ساختمانی چهار طبقه دارد. این بنا به‌صورتی طراحی شده که در زمستان سرد و در تابستان گرم باشد تا زندگی را بر زندانیان سخت‌تر کند. حس خوف و نفرت از ورودی ساختمان گریبان بیننده را می‌گیرد. دالان‌های تنگ و باریک، دیوارهای بتونی و بلند و نرده‌های بلند آهنی، تجسم این شکنجه‌گاه را ساده می‌کنند.
معماری مدور آن باعث گیجی می‌شود، شاید به همین دلیل هرگز کسی از این زندان فرار نکرد. اتاق‌هایی برای اعتراف گرفتن طراحی شده بودند .
هیچ صدایی از این زندان بیرون نمی‌رفته است، اما درون خود زندان صدای فریاد و ناله می‌پیچید. همین صداها روحیه‌ی زندانیان را ضعیف می‌کرد و بخشی از شکنجه‌ی روحی آنها بود. مهره‌های معروف و شناخته‌ شده‌ای مانند رهبرمعظم انقلاب اسلامی ، آقایان رجایی ، هاشمی رفسنجانی ، شریعتی ، آیت‌الله‌طالقانی ، بهشتی ، مطهری ، اشرفی‌ اصفهانی ، قاضی طباطبایی ، غفاری ، سعیدی و از زندانیان این شکنجه‌گاه بوده‌اند.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید