--

موزه فرش

تهران - ورامین - تهران - خیابان کارگر شمالی - تقاطع دکتر فاطمی - روبروی فروشگاه سپه

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : موزه قدمت / سال ساخت : ۱۳۵۶ دوره : پهلوی شماره ثبت ملی : ۳۱۸۲۵ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ امکان بازدید : دارد مدت زمان بازدید از این جاذبه : 09:00 - 18:00
 
 
تلفن : ۸۸۹۶۲۷۰۳ -
تهران - ورامین - تهران - خیابان کارگر شمالی - تقاطع دکتر فاطمی - روبروی فروشگاه سپه

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
موزه فرش ، دارنده با ارزش‌ترین نمونه‌های قالی ایران از قرن نهم هجری تا دوره معاصر است و از منابع غنی تحقیقی برای پژوهشگران و هنردوستان به شمار می آید .
این موزه به دستور فرح پهلوی ساخته شد و در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۶ افتتاح گردید . در این موزه، فرش های بسیار نفیس از سراسر ایران که حاصل کار هنرمندان مشهور می باشد به نمایش گذاشته شده است. ساختمان موزه فرش ايران معماری شكيل و چشم‌گيری دارد كه آذين‌های نمای بيرونی آن شبيه به دار قالی است‌.
سطح نمايشی موزه مساحتی برابر ۳۴۰۰ مترمربع را در بر مي‌گيرد . ساختمان دارای دو تالار است. طبقه همکف این موزه برای نمایش دائمی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقه دوم آن برای برگزاری نمایشگاه‌های موردی و فصلی در نظر گرفته شده است. معمولاً حدود ۱۳۵تخته از شاهکارهای قالی ایران، بافت مراکز مهم قالی‌بافی مانند کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، خراسان، کردستان و جز آن‌ها، در تالار طبقه هم‌کف به معرض نمایش گذاشته می‌شود. همچنین در این نمایشگاه ، تابلوفرش های نفیس تبریزی ، فرش تبریز به نمایش در می آید که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می کند.
از ویژگی‌های موزه فرش قالیچه دست‌بافت ارزشمند و بی‌نظیر ایرانی‌، کار فرشبافان کاشان‌، در اندازه‌های ۱۳۰ در ۲۲۰ سانتی‌متر ، معروف به قالیچه میرزاکوچک خان جنگلی است که این شخصیت روحانی ملی را در لباس نظامی مسلح به تفنگ و اسلحه کمری‌ ، قطار فشنگ نمایش می‌دهد. در شمسه بالای تصویر میرزا ، کتیبه‌ای با عبارت و نام کارخانه ملامحمود دیده می‌شود که احتمالاً، با توجه به این عبارات‌، تاریخ بافت قالیچه سال‌های آخر دوره قاجار است‌. بعلاوه ، نمونه‌هایی از قالیچه‌های تصویری شاهنامه بایسنغری به نمایش درآمده است که گوشه‌هایی از ادبیات ، اسطوره ، مذهب و فرهنگ و هنر غنی ایران را نشان می‌دهد. علاوه بر آن، بهترین کتاب‌ها و نشریات و تحقیقات مربوط به فرش ایران و قالی‌های مشرق زمین به طورکلی و کتاب‌هایی در زمینه مذهب‌ ، هنر و ادبیات ایران در کتابخانه موزه موجود است‌. در کتابخانه موزه حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب به زبان‌های فارسی ، عربی ، فرانسه ، انگلیسی و آلمانی در اختیار هنردوستان و پژوهشگران قرار می گیرد. پژوهش در سوابق، تحولات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش، خاصه در ایران، گردآوری و خریداری نمونه انواع قالی‌های دست بافت ایرانی و برگزاری نمایشگاه‌های موقت از فرش ایران و سایر نقاط جهان ، از اهداف موزه به شمار می آید.
در کنار کتابخانه‌، کتاب فروشی موزه فرش نیز مشغول به کار است‌ . همچنین برای استفاده از بازدیدکنندگان موزه‌ ، فیلم‌ها و اسلایدهایی در زمینه قالی‌بافی و گلیم و هنرهای دستی ایران در سالن نمایش موزه به نمایش در می آید.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید