--

موزه هنرهای دینی

تهران - ورامین - : خیابان ولی عصر- بالاتر از خیابان ظفر- بلوار اسفندیار- شماره 35

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : موزه قدمت / سال ساخت : ۱۳۸۲ دوره : جمهوری اسلامی امکان بازدید : دارد هزینه بازدید / استفاده : اتباع ایرانی: ۳۰۰ تومان و غیرایرانی: ۲۰۰۰ تومان تومان
 
 
تهران - ورامین - : خیابان ولی عصر- بالاتر از خیابان ظفر- بلوار اسفندیار- شماره 35

دمای فعلی



°

احساس واقعی
Summary
موزه هنرهای دینی امام علی(ع) ، بنایی ۴ طبقه است که فعالیت های مربوط به آثار دینی و مذهبی را شامل میشود. سطح نمایشی موزه امام علی تهران ۲۵۰۰ مترمربع را در بر می گیرد و شامل سه بخش همکف، فوقانی و میانی است.
موزه هنرهای دینی امام علی (ع) در سه طبقه شامل بخش های مختلف میباشد: ـ طبقه همکف موزه امام علی تهران : در طبقه همکف این موزه نمایشگاه‌های دوره‌ای و مناسبتی برگزار می ‌شود و چندی پیش اصل پرده کعبه که به ایران هدیه شده بود در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرارگرفت. همچنین کتابخانه تخصصی، سالن اجتماعات، کارگاه مرمت، کافه گالری و واحد اداری موزه نیز در طبقه همکف قرار دارد. کتابخانه تخصصی موزه در فضایی زیبا به وسعت ۱۵۰ مترمربع با دو سالن مطالعه مجزا می باشد. مجموعه کتابخانه تخصصی شامل بیش از ۸۰۰۰ نسخه مدرک است. این مجموعه دارای ۶۵۰۰ نسخه کتاب تخصصی در موضوعات هنر دینی ـ اندیشه دینی ـ هنرـ علوم قرآنی ـ وقایع پیرامون زندگانی حضرت علی (ع) و فضایل و مناقب ایشان ـ شرح و ترجمةهای متعددی از نهج البلاغه و «غررالحکم و دررالکلم » ـ شعر از شعرای معاصر و تاریخ اسلام ـ کتب مرجع عمومی و تخصصی و…… است . مدارک دیگر شامل نشریات ادواری ـ بانک اطلاعات هنرمندان ـ و همچنین بیش از ۱۰۰۰ لوح فشرده هنری و تعدادی از آثار هنرمندان که در این موزه به نمایش گذاشته شده است. سالن اجتماعات موزه امام علی تهران، سالن سراسری نور با ظرفیت ۱۰۰ نفر محل برگزاری همایش ها، نشست های پژوهشی و هنری و نقد و بررسی فیلم می باشد. کارگاه مرمت موزه از ابتدای تأسیس موزه در سال ۱۳۷۹ به عنوان محلی برای مرمت آثار هنری پیشین در نظر گرفته شد و فعالیت رسمی خود را از سال ۱۳۸۹ در حوزه های مختلف آغاز کرد.
- بخش میانی موزه امام علی تهران : مجموعه آثار هنرهای دینی، نقاشی (سنتی، قهوه خانه ای و مدرن)،‌ گرافیک، نگارگری، نقاشی خط، خوش نویسی و هنر چاپ را در بر می‌گیرد. آثار ارزنده اساتید پیش کسوت نقاشی قهوه خانه ای چون حسین قوللر آقاسی، محمد مدبر، عباس بلوکی فر، اسماعیل جلایر و حسن اسماعیل زاده در این بخش به معرض نمایش گذاشته شده است.
ـ بخش فوقانی موزه امام علی تهران : مجموعه آثار مفاخر هنر معاصر که به صورت دوره ای به معرض نمایش گذاشته می شود و آثار استادان امیرخانی، مرحوم دکتر جواد حمیدی، کرمعلی شیرازی، حسین خسروجردی و حمید عجمی را شامل می‌شود.
اهداف و برنامه‌های موزه امام علی(ع) عبارتند از :
• شناسایی، گردآوری، ساماندهی، نگهداری و معرفی آثار هنرهای تجسمی با گرایش دینی و آثار هنرمندان موحد
• انجام پژوهش‌های مربوط به هنرهای دینی و آئینی
• فراهم سازی محیطی مناسب بر انجام پژوهش‌های هنر دینی
• معرفی آثار هنری از طریق برگزاری نمایشگاههای مختلف
• گردآوری و طبقه بندی اطلاعات مربوط به آثار هنرهای دینی در ایران و جهان
• تماس و ارتباط با دیگر مراکز هم سان به منظور فراهم سازی فعالیت در راستای اهداف موزه
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید