--

موزه هنرهای معاصر فلسطین

تهران - تهران - ميدان فلسطين- خیابان طالقانی - خيابان شهيد برادران مظفر - تقاطع بزرگمهر- شماره 74

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : موزه قدمت / سال ساخت : ۱۳۸۴ دوره : جمهوری اسلامی امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - ميدان فلسطين- خیابان طالقانی - خيابان شهيد برادران مظفر - تقاطع بزرگمهر- شماره 74

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
موزه هنرهای معاصر فلسطین به عنوان یک مؤسسه وابسته به فرهنگستان هنر، در ساختمان با مساحت ۶۹۲ مترمربع و مخصوص برگزاری نمایشگاه‌های جهان اسلام است.
موزه هنرهای معاصر فلسطین ديوار به ديوار سفارت فلسطين است.
ساختمانی برای نمايش هنر مقاومت مردمی که برای دفاع از سرزمين اجدادی شان با اشغالگران جنگيده‌اند.
فکر تاسيس موزه ای برای نمايش مقاومت مردم فلسطين در سال ۱۳۸۱، همزمان با برگزاری نمايشگاه هنر مقاومت در حمايت از انتفاضه مردم فلسطين در فرهنگستان هنر شكل گرفت. به همين منظور در كنار برگزاری نمايشگاه هنر مقاومت ، ۶۵ اثر از آثار هنرمندان برجسته خريداری شد . اين آثار متعلق به بهترين نقاشان فلسطينی رانده شده از سرزمين مادری و مقيم در كشورهای سوريه ، لبنان و اُردن بود.
موضوع راه اندازی موزه هنرهاي معاصر فلسطين ، با واگذاری ساختمان انديشه واقع در خيابان صبای شمالی ، نبش خيابان بزرگمهر دوباره از سر گرفته شد و به این ترتیب ، در سال ۱۳۸۳ شهردار وقت تهران ، ساختمان انديشه را در اختيار فرهنگستان هنر قرار داد. ساختمان انديشه، بنايی قديمی بود كه پس از مرمت ، با نام سرای انديشه و به عنوان مركزی فرهنگی مورد استفاده قرار می گرفت.
فرهنگستان هنر، با طراحی و نظارت رئيس وقت ، تغييراتی اساسی در ساختمان ايجاد كرد تا بنا براي تغيير كاربری و تبديل به موزه ای دائمی آماده شود.
ساختمان موزه مشتمل بر هشت گالری، با مساحتی در حدود ۷۰۰ متر مربع در سه طبقه راه اندازی و خبر افتتاح آن همزمان با بازديد مقام معظم رهبری از دو سالانه پوستر جهان اسلام اعلام شد.
۲۸ فروردين ۱۳۸۵ ، همزمان با ميلاد پيامبر اكرم (ص) و برگزاری اجلاس بين‌المللی قدس ، موزه با حضور سفيران كشورهای لبنان ، اردن ، فلسطين و چند كشور اسلامی ديگر به طور موقت گشايش يافت. چهار ماه بعد ، در بيست و سومين روز مرداد، موزه هنرهای معاصر فلسطين با هدف راه اندازی بزرگترين عرصه گفتگو، تعامل، تبادل نظر و انتقال تجارب و دستاوردهاي هنرمندان ايران ، فلسطين و ساير كشورها اسلامی با محور پيوندهای فرهنگی ، اعتقادی و مشتركات فكری، همزمان با افتتاح نمايشگاه هولوكاست ، كار خود را به طور رسمی آغاز كرد.
نمایشگاه آیینه و نقش که شامگاه دوشنبه ۲۰ آذر در این موزه افتتاح شد، مجموعه ای شامل ۳۰ اثر از مینا رضایی است که حاصل ۲ سال فعالیت این هنرمند است. نقش روی کنده درخت و تکمیل نقوش کشف شده و یافته شده در دل درخت بطور طبیعی، آیینه و ترکیب مواد، آیینه و چوب، ترکیب چوب و نقاشی، نقاشی و ترکیب مواد، ترکیب آینه با چوب و پارچه و بالاخره نگارگری، تنوعی از فرم ها و متریال های خلق و اجرای هنری را توسط هنرمند، پیش چشم نهاده است. بازتاب نور و گردش نور، رقص و بازتابندگی نور و ابعاد انعکاس نور در اشیا از ویژگی های این آثار است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید