--

موزه پارچه و لباس

تهران - تهران - میدان نیاوران - ضلع شمال شرقی میدان - مجموعه کاخ موزه نیاوران

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : موزه قدمت / سال ساخت : دوره : پهلوی امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - میدان نیاوران - ضلع شمال شرقی میدان - مجموعه کاخ موزه نیاوران

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
موزه پارچه و لباس ، مجموعه‌ای واقع در ضلع شمالی کاخ نیاوران، در طبقه دوم کاخ اختصاصی نیاوران و درون تالاری با نام «تالارآبی» با وسعت۳۵۰ مترمربع می‌باشد که در آن ، پارچه‌های اصیل ایرانی و یراق‌دوزی‌های خاص که با هنرهای از یادرفته ایرانی تزئین شده‌اند، به نمایش گذاشته شده است.
موزه پارچه و لباس ، در دوره پهلوی برای پذیرایی مهمانان دربار احداث گردیده بود. هدف از ایجاد این موزه در محل تالار آبی حجم قابل توجهی از آثار نفیس بافته، پارچه و لباس‌های دوره پهلوی بود که به دلیل فقدان فضای نمایشی کافی در چیدمان اصلی کاخ، تاکنون در معرض بازدید عموم نبوده و در مخزن کاخ اختصاصی نگهداری می شد، بنابراین، تالار آبی با وسعتی مناسب در کاخ نیاوران، بهترین فضا برای نمایش و معرفی آثار مخزن کاخ اختصاصی بود، بدون اینکه در چیدمان اصلی کاخ تغییری ایجاد شود.ارتفاع تالار آبی، تزئینات گچبری سقف و دیوارها و لوسترهای کریستال بسیار ارزشمند و آثار در معرض نمایش، زیبایی این فضا را دو چندان نموده است.
از جمله اقدامات انجام شده جهت افتتاح موزه پارچه و لباس های سلطنتی می توان به انتخاب و آماده سازی و انجام عملیات حفاظت و مرمت بر روی آثار، آماده سازی فضای نمایشی، چیدمان آثار، ایجاد مسیر بازدید و در نهایت تحقیق و پژوهش بر روی تکنیک های بافت و دوخت پارچه برای معرفی هرچه بهتر اشیاء اشاره نمود. از آثار شاخص این فضا می توان دو کوبلن بافت کشور فرانسه مربوط به قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی را نام برد که دیوارهای ضلع جنوبی تالار را مزین نموده‌اند. پارچه های نفیس اهدایی کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی و یا تولید شده کارگاه‌های پارچه‌بافی ایران از قبیل زربافت، ساتن و ابریشم و همچنین سوزن‌دوزی های مناطق مختلف، حاصل دسترنج هنرمندانی چون مهتاب نوروزی از صنایع دستی آن دوره می باشد که در معرض نمایش قرار گرفته اند.
کمی پیش از انقلاب اسلامی تغییر دکوراسیون و تجهیز آن در حال اجرا بود که با پیروزی انقلاب پروژه متوقف می گردد، چرا که مبلمان و اشیاء تزئینی خریداری شده تالار از جمله میزهای پذیرایی و جارهای کریستال در زمان بازگشایی تالار به عنوان موزه برای اولین بار در معرض نمایش قرار گرفت. سوزن‌دوزی‌های نفیس بلوچ به محض ورود به تالار آبی، لباس‌های سلطنتی و دیپلماتیک به چشم می‌خورد که هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کند. لباس‌های متنوعی با طرح‌های سوزن‌دوزی بلوچ در این گنجینه وجود دارد. لباسهای بلند زنانه با سوزن‌دوزی‌های زیبای بلوچی نخستین چیزی است که در اولین برخورد نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. این لباس زیبا که شکلی کاملا ساده و رسمی دارد، دارای سادگی بی‌نظیری است. طرح ساده و بلند لباس در کنار سوزن‌دوزی‌های هندسی چشم را خیره می‌کند. جنس پارچه‌ها اغلب ابریشمی است و برای تزئین با هنر سنتی ایران به صورت ساده طراحی ‌شده است. عبا با تزئینات سوزن‌دوزی بلوچ یکی دیگر از لباس‌هایی است که در این موزه دیده می‌شد. جنس این عبا کاملا گرم است، اما در نگاه نخست سبک و راحت به نظر می‌آید. پیراهن دو تکه با طرح سوزن‌دوزی بلوچ نیز یکی دیگر از آثار موجود است. این لباس نیز دارای طرحی ساده اما سوزن‌دوزی‌های هندسی و ترکیب رنگی بی‌نظیر است. قسمت زیرین لباس از تزئین کمتری برخوردار است تا کت رویی و قسمت جلو بیشتر جلوه کند. علاوه بر آن، کت و دامن زمستانه و گرم با تزئینات کاملا سنتی از دیگر آثار هنری موجود در این مکان است سوزن‌دوزی‌های موجود روی این لباس طرحی از آثار مناطق غربی ایران در خود دارد. ضمن اینکه بخشی از معماری ایرانی، خط کوفی و یک تابلوی زنده از هنر اصیل ایرانی را نیز تداعی می‌کند.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید