--

موزه پست و تلگراف

تهران - تهران - خیابان امام خمینی (ره) - جنب سردر باغ ملی - محوطه میدان مشق

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : موزه قدمت / سال ساخت : ۱۳۰۷ دوره : پهلوی امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - خیابان امام خمینی (ره) - جنب سردر باغ ملی - محوطه میدان مشق

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
موزهٔ پست و تلگراف ، یکی از موزه‌های زیبا و تاریخی شهر تهران است. این موزه در باغ ملی از زیباترین خیابان‌های تهران قرار دارد. در مجموعه بازسازی شده موزه پست نمونه‌هایی از کهن‌ترین نوشت‌افزارها و ابزارهای فرستادن بسته‌های پستی و چاپاری، تلفن‌های نخستین (شناخته شده به «هندلی» با مراکزی ۲۰ و ۳۰ شماره‌ای) تلگرام‌های مورس، تمبرها و دیگر ابزار ارتباطات و مخابرات از کبوترِ نامه‌بر تا ماهواره به نمایش گذاشته شده‌است.
مصالح به کار رفته در قسمت‌های مختلف متفاوت است؛ از سنگ که در پی ساختمان به کار رفته تا آجر در اکثر نقاط بدنه و چوب در در و پنجره‌ها و سقف شیروانی. موزه دارای سه ورودی در شمال، جنوب و شرق است که بخش شمالی در حال حاضر مسدود و قسمت شرقی نیز در حال بازسازی است. در آینده‌ی نزدیک هم قرار است عمارت پست و گمرک تهران که خود دارای چند بخش است، به موزه اضافه شود.
این بنا میان سال‌های ۱۳۰۷ تا ۱۳۱۳ شمسی با هزینه پانصد هزار تومان و با مساحت ۱۵ هزار مترمربع در خیابان سپه بنا نهاده شد.
ساختمان این موزه، با شیوه معماری ملی ساخته شده و از جمله بناهای سترگ و باشکوه معماری ایرانی دوره رضاشاه پهلوی به‌شمار می‌رود. در دوره‌ی پهلوی اول، گرایش به ساخت بناهای اداری و دولتی بیشتر شد و توجه به معماری آنها به شیوه‌ای که اصطلاحاً التقاطی نیز گفته می‌شود، بسیار رواج پیدا کرد. موزه‌ی پست بعد از وقفه‌ای حدوداً ۲۰ ساله، در سال ۱۳۶۹ پس از بازسازی بخش گمرکات امانات پستی در اداره‌ی پست سابق (بال غربی آن) و با زیربنای ۶۰۰۰ مترمربع مجددا افتتاح شد. در سال ۱۳۷۴ با موافقت سازمان امور اداری و استخدامی کشور به موزه‌ی وزارت پست و تلگراف تلفن تغییر نام داد و سرانجام در سال ۱۳۷۸ به نام موزه‌ی پست و مخابرات شناخته شد. در حال حاضر مالک این بنا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. از دیگر موزه‌های مشابه در شهرهای دیگر ایران میتوان به ساختمان چاپارخانه میبد یزد، ساختمان پست رشت، ساختمان قدیمی پست چابهار، خانه مجتهدی‌های تبریز و ساختمان منشی باشی شیراز اشاره کرد. طرح ساختمان پست را نیکولای مارکوف معمار برجسته روسی الاصل آغاز کرد و مهندس مظلومیان که ایرانی بود آن را به پایان رساند.
موزه‌ی پست و مخابرات دارای ۲ طبقه و یک زیرزمین است که در این دو طبقه هشت غرفه قرار دارد و هرکدام به موضوعی خاص می‌پردازند. یکی از غرفه‌های طبقه‌ی اول، "غرفه‌ی تشریفات و وزرا" است که دارای تصاویری از ۷۲ وزیر از گذشته تا به امروز است؛ مانند اولین وزیر وزارت تلگراف، علی قلی خان مخبرالدوله.
یکی دیگر از غرفه‌های طبقه‌ی اول "غرفه‌ی اشیاء پستی" نام دارد که در آن می‌توان انواع صندوق‌های پستی دوران پهلوی و کشورهای مختلف را دید. بعلاوه در این غرفه مهرهای مصرفی در دفاتر پست خارج از کشور، انواع مهرهای دستی، دستگاه‌های باطل کردن تمبر دستی و برقی، انواع ترازوهای قدیمی پست، نمونه لباس‌های رسمی کارکنان پست در کشورهای مختلف، مهر روز جمهوری اسلامی، انواع حکم‌های دولتی، وسایل و پاکت‌های پستی و نمونه‌های ارسال مرسوله‌های پستی نیز به نمایش گذاشته شده است.
"غرفه‌ی راه ابریشم یا سالن مرکزی"، از دیگر غرفه‌های جالب این موزه است که در بردارنده‌ی انواع وسایل ارتباطی قدیمی و روش‌های حمل محموله‌های پستی مانند ارابه، ماشین سه چرخ و هواپیما در کنار چندین نمونه از مجسمه‌های پستچی‌های زمان قاجار، نقشه‌ی راه‌های ارتباطی و پستی، وسایل و هدایایی از کشورها، دولت‌ها و اشخاص است.
بنابراین در غرفه‌ی اول مخابرات، وسایل ارتباطی از مورس تا تلگراف، فاکس، ماهواره‌ی زهره و نمونه‌ی تیرو سیم دیده میشود و ویترینی وجود دارد که دست خط امام خمینی (ره) مربوط به سال ۱۳۴۱ در خصوص ثبت تلفن منزل ایشان به اداره‌ی تلفن شهرستان قم، در آن نگهداری می‌شود. اما غرفه‌ی دوم مخابرات، دستگاه‌های تلفن مغناطیسی ۱۰۰ شماره‌ای قدیمی، دستگاه‌های گیرنده و فرستنده، تلفن بی سیم، میز سوئیچ برد و دستگاه‌هایی از این قبیل را دارد که سیر تکاملی مخابرات را به خوبی به تصویر می‌کشند. طبقه‌ی دوم دارای بخش‌های اداری و سالن اجتماعات با ظرفیت ۱۰۰ نفر نیز است.
در راهروهای طبقه‌ی اول، عکس‌هایی از کارکنان پست قدیم، پستچی‌های زمان قدیم و وسایل اهدایی اشخاص نیز دیده میشود. از دیگر بخش‌های طبقه‌ی اول قسمت اداری، کتابخانه، فروشگاه، تمبر و منابع قدیمی درباره‌ی ارتباطات است که به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسوی وجود دارد.
طبقه‌ی دوم موزه دارای سالن تمبر بین الملل است که تمبرهای منتشر شده‌ی ۱۳۰ کشور را در خود جای داده است؛ ویترین‌هایی که پاکت‌های مهر شده اهدایی از شخصیت‌های مختلف و تمبر و پاکت‌های ارسالی از کشورهای مختلف را دارد. در سالن تمبرهای داخلی، انواع تمبرهای دوران قاجاریه، پهلوی و جمهوری اسلامی در کنار ویترین‌هایی که مربوط به کلیشه ادیسون و کلیشه‌ی تمبر احمدشاه است و ماکت پستچی زمان قاجاریه و نمادی از کوچه پست به چشم میخورد.


نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید