--

موزه پول

تهران - ورامین - کیلومتر 4 اتوبان تهران کرج- مجموعه ارم سبز- موزه پول ایران

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : موزه قدمت / سال ساخت : ۱۳۷۶ دوره : جمهوری اسلامی امکان بازدید : دارد هزینه بازدید / استفاده : اتباع ایرانی: ۲۰۰ تومان و غیرایرانی : ۲۰۰۰ تومان تومان
 
 
تهران - ورامین - کیلومتر 4 اتوبان تهران کرج- مجموعه ارم سبز- موزه پول ایران

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
موزه پول ، اولين گنجينه تخصصي سكه و اسكناس در ايران است كه به تاريخ ۱۷ تيرماه ۱۳۷۶ به همت اداره كل موزه‌هاي بنياد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامي افتتاح شد. اين مجموعه شامل ۱۴۰۰ سكه و ۷۵۰ قطعه اسكناس و تعداد تقريبي ۲۰۰ قطعه اشياي موزه‌اي غير از سكه و اسكناس است كه در محوطه‌اي به وسعت ۲۰۰۰ مترمربع به نمايش گذاشته شده و ضمن ارائه بخش قابل توجهي از سكه‌ها و اسكناس‌هاي ايران‌، گوشه‌هايي از تاريخ اين سرزمين را نيز به نمايش مي‌گذارد. بخش‌هاي تشكيل‌دهنده موزه پول عبارتند از " بخش ماقبل پول‌، سالن مربوط به تاريخ سكه و سالن‌هاي مربوط به تاريخ اسكناس‌". اين بخش‌ها به شكلي ديدني به نمايش گذاشته شده و تاريخ چندهزار ساله اين مرز و بوم را پيوسته و زنجيروار معرفي مي‌كند. هم‌چنين‌، تلاش شده است تا سكه‌ها، اين مستندترين اسناد تاريخي‌، از نظر اقتصادي‌، هنري‌، تزييني و آرايشي در كنار مهم‌ترين جنبه آن‌، كه همان جنبه تاريخي و فرهنگي است‌، به نمايش گذاشته شود.
در ارديبهشت ماه ۱۳۷۸، بخش جديدي در سالن اصلي نمايش با موضوع پول ملل راه‌اندازي شده است كه اختصاص به نمايش سكه و اسكناس كشورهاي مختلف با اطلاع‌رساني عمومي شامل پرچم‌، نقشه‌، اطلاعات پولي و ارزش و واحد پول آن كشور دارد.
موزه پول ، علاوه بر سالن‌هاي نمايش‌، بخش‌هاي جنبي ديگري نيز دارد كه به اختصار عبارتند از: كتابخانه تخصصي‌، بانك اطلاعات‌، نگارخانه‌، تماشاخانه‌، سالن اجتماعات‌، نمايشگاه‌هاي متفرقه‌، كتاب فروشي و چايخانه‌. این مرکز در بلوار میردامادساختمان دفینه قرار داشت ولیکن از سال ۱۳۸۵ به عنوان سومین موزه پربازدید و مهم به مجموعه فضای سبز و تفریحی پارک ارم منتقل شد.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید