۴.۰

نمایشگاه هوایی تهران

تهران - تهران - تهران - كيلومتر 5 اتوبان تهران كرج- روبروی پارك ارم- مركز نمايشگاه هوایی

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : نمایشگاه قدمت / سال ساخت : ۱۳۶۵ دوره : جمهوری اسلامی امکان بازدید : دارد مدت زمان بازدید از این جاذبه : 9-15:30
 
 
تلفن : ۶۶۰۵۳۰۴۶ -
تهران - تهران - تهران - كيلومتر 5 اتوبان تهران كرج- روبروی پارك ارم- مركز نمايشگاه هوایی

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
نمایشگاه هوایی تهران اولين و تنها مركز دايمی نمايش‌های هوایی ايران و خاورميانه است كه فعاليت خود را از شهريور سال ۱۳۶۵ به منظور نمايش هواپيماها و آشنايی نوجوانان و جوانان با پرواز و هوافضا آغاز كرد. كار رسمی مركز در فروردين ۱۳۶۶ با حضور مقام معظم رهبری كه در آن زمان رئيس جمهور بودند آغاز شد.

نمایشگاه هوایی تهران باهدف ترويج دانش عمومی هوانوردی و نمايش تجهيزات و علوم و فنون هوايی فعاليت خود را آغاز كرد. اين مجموعه ۴۰ هكتار وسعت دارد و در بخش های متنوع خود از محوطه هواپيماها گرفته تا سالن موزه تاريخ و سرگذشت هوانوردی ايران و جهان را ارائه می کند. شايد اين تصور درست باشد كه هواپيماها قديمی هستند و ديگر به درد نمی خورند اما هر كدام از ۴۲ فروند هواپیمای موجود در نمایشگاه هوایی تهران تاریخچه طولانی و مفصلی دارند. آرايش هواپيماها با تجميع در باند شرقی تمركز تاريخی خوبی يافته است و همه آنها با توجه به نوع بدنه از كوچک به بزرگ ساماندهی شده‌اند.

در فضای سرپوشيده موزه هم اين نظم ديده مي شود به طوری كه در كنار هواپيماهای با سرنشين انواع مدلهای بدون سرنشين، ماكت‌هاي هوايي و فضايي، قطعات هواپيمايی و تاريخچه مصور شكل‌گيری پرواز هواپيما در ايران و جهان به طور كامل برای مخاطبان به نمايش درآمده است. همچنین، به علاقه‌مندان به صورت مقدماتی و پيشرفته، آموزش هایی درخصوص ساخت هواپيماهای مدل از مرحله موتوركشی تا راديوكنترل ارائه می گردد. همچنين آموزش پرواز با هواپيماهاي سبك و فوق سبک ، پاراموتور ، پاراگلايدر و بالندر در تقويم برنامه‌های سالانه اين مركز قرار دارد. قرار است با راه اندازی كامل اين پارک علاوه بر هواپيماها توان موشكی ، ماهوار‌‌ه‌ای و فضايی كشور به نمايش درآمده و در فاز دوم امكانات نجومی و چندرسانه ای ، نظير سينمای سه بعدی و چهاربعدی به مجموعه افزوده گردد.
به جهت تنوع ناوگان هوایی ۸۰ ساله کشورمان این مجموعه دارای چندین فروند هواپیمای با ارزش که سابقه حضور در جنگ های جهانی داشته و رکورد ‌دار پروازهایی همچون داکوتای سازمان هواشناسی، بمب‌افکن بی-۲۶ و کاریبوی سازمان جاسوسی ایالات متحده بوده‌اند، اشاره نمود.
تمامی هواپیماهای موجود در نمایشگاه هوایی تهران از رنگ آمیزی اصلی و تاریخی خود برخوردار می باشند. این مجموعه دارای ۶ فروند هواپیمای کاملاً عملیاتی بوده است که طی ساعات مشخصی وارد محوطه نمایشگاه تاکسی می‌شدند.

این مجموعه بعدها پذیرای تعدادی از ناوگان بازنشسته شرکتهای تجاری هوایی کشور هم بوده است. به عنوان قدیمی‌ترین هواپیمای این مجموعه، یک فروند EP-TWB را می‌توان نام برد که در دهه ۷۰ میلادی برای سازمان هواشناسی ایران پرواز می کرده است .حضور این ناوگان جذابیت و جلوه خاصی به این نمایشگاه داده است که از آن جمله می توان به بوئینگ ۷۴۷ باری ایران ایر همچنین ناوگان ۷۳۷ این شرکت اشاره کرد.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید