no-image
--

ورزشگاه شهید شیرودی

تهران - تهران - میدان هفتم تیر - خیابان مفتح جنوبی - مجموعه فرهنگی ورزشی شهید شیرودی

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : ورزشگاه قدمت / سال ساخت : دوره : پهلوی امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - میدان هفتم تیر - خیابان مفتح جنوبی - مجموعه فرهنگی ورزشی شهید شیرودی

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
ورزشگاه شهید شیرودی یک ورزشگاه دو و میدانی واقع در خیابان مفتح تهران است که تا پیش از ساخت ورزشگاه آزادی ورزشگاه نخست تهران و بزرگترین ورزشگاه فوتبال در تهران بود و بازی‌های خانگی تیم ملی ایران و دو تیم بزرگ پایتخت تاج و پرسپولیس در آن برگزار می‌شد. اما با ساخت ورزشگاه آزادی در غرب تهران این ورزشگاه دیگر آن رونق پیشین را از دست داد ، تا جایی که به دلیل مسائل امنیتی (به دلیل جای داشتن در مرکز شهر) مسئولان اجازه برگزاری بازی‌های مهم فوتبال در آن را ندادند.

در سال ۱۳۰۶ خورشیدی، ده سال پیش از آن که فدراسیون فوتبال ایران بنیاد نهاده شود، زمین ورزشگاه امجدیه با لایحه‌ای که در مجلس تصویب شد برای ساخت یک زمین رسمی فوتبال خریداری شد. این زمین از فردی به نام امجد نظام (یا امجدالسلطنه) خریداری شد. امجد نظام شرط نهاد که اگر نام ورزشگاه به نام او نام‌گذاری شود، این زمین را با هزینهٔ کمتری به ازای هر متر از آن بفروشد. از این رو این ورزشگاه، «امجدیه» نام‌گذاری شد. امجدیه به‌طور رسمی در سال ۱۳۱۸ افتتاح شد و بدل به یک مجموعه کامل ورزشی گردید.

طرح نخستین این زمین فوتبال را مهندس نیکلای مارکف و مهندس سعید با گنجایش ۲۵ هزارنفر آماده کردند. ساختمان این ورزشگاه در سال ۱۳۱۷ به پایان رسید و در سال ۱۳۱۸ با برگزاری اولین دوره مسابقات قهرمانی ایران در چند رشته ورزشی فعالیت خود را آغاز کرد.

مهر ۱۳۱۷ آیین گشایش این ورزشگاه برگزار شد و در ۳ شهریور ۱۳۱۸ نخستین مسابقات رسمی در این ورزشگاه برگزار شد ، به نوعی این ورزشگاه رسماً گشایش یافت.
این ورزشگاه که دور تا دور آن جایگاه تماشاگر دارد محل بسیاری از رویدادهای تاریخی و به‌یاد ماندنی فوتبال ایران بوده‌است.
نخستین راهیابی فوتبال ایران به بازی‌های المپیک (المپیک ۱۹۶۴ توکیو) با پیروزی بر هندوستان، نخستین قهرمانی جام ملت‌های آسیا با پیروزی بر تیم اسرائیل و نخستین قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا در امجدیه صورت گرفت.
در یکی از مسابقات سال ۱۳۴۷ در ورزشگاه امجدیه که بیش از ۳۰ هزار نفر تماشاگر به ورزشگاه آمده و شمار بسیاری در بیرون از ورزشگاه ماندند مسئولان وقت را بر آن داشت تا آغاز به ساخت ورزشگاه آزادی نمایند.

پس از انقلاب ۵۷، ورزشگاه امجدیه به یاد خلبان شهید هوانیروز ارتش در جنگ ایران و عراق علی‌اکبر شیرودی به ورزشگاه شهید شیرودی تغییر نام داد .

تا پیش از ساخته شدن ورزشگاه آریامهر (ورزشگاه آزادی)، ورزشگاه امجدیه ورزشگاه خانگی بسیاری از تیم‌های فوتبال تهران از جمله تاج، شاهین، پرسپولیس، دارایی، تهران‌جوان و پاس تهران و همچنین تیم ملی فوتبال ایران بود. با ساخت ورزشگاه آزادی در غرب تهران و به دلیل جایگیری امجدیه در مرکز پایتخت ، مسئولان دیگر اجازه ندادند بازی مهم فوتبال در آن برگزار گردد و از آن پس بدل به یک ورزشگاه دوومیدانی شد.

دیگر امکانات ورزشگاه شهید شیرودی عبارتند از :

سالن کشتی جهانبخت توفیق
تالار چند منظوره افراسیابی
دو تالار بوکس
تالار سرپوشیده
۱۰ زمین خاکی تنیس
دو زمین چمن مصنوعی
سالن کبکانیان برای ورزش‌های رزمی
سالن‌های بدمینتون و پینگ‌پنگ
دیوار سنگ‌نوردی مرحوم داودی
تالار ژیمناستیک آذرپی
سالن شمشیربازی کلاهدوز
پیست دوومیدانی
سالن تیراندازی
تالار وزنه‌برداری
سالن بدنسازی
استخر روباز قهرمانی (کهن‌ترین استخر ایران)
استخر شنای «۹ دی» به تازگی ساخته شده
استخر تاجیکی (ویژه بانوان)
استخر شهید حسن نوفلاح
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید