۵.۰

پل طبیعت

تهران - تهران - بزرگراه حقانی- بین پارک طالقانی و پارک آب وآتش

بزرگ‌ترین پل غیرخودرویی ایران

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : پل قدمت / سال ساخت : دوره : جمهوری اسلامی امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - بزرگراه حقانی- بین پارک طالقانی و پارک آب وآتش

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
پل طبیعت ، یک پل سه طبقه پیاده‌رو و غیرخودرویی است که در عباس‌آباد تهران قرار دارد.
پل طبیعت که از نمادهای شهر تهران است، از عرض بزرگراه مدرس می‌گذرد و بوستان‌های طالقانی در شرق و آب و آتش در غرب را به هم متصل می‌کند. معمار و طراح این پل لیلا عراقیان است و طراحی این پل در قالب یک مسابقه انجام و عملیات اجرایی آن از اواخر ۶ ماه دوم سال ۱۳۸۹ آغاز گردید و در ۲۰ مهر سال ۱۳۹۳ افتتاح شد .
با توجه به اینکه پل طبیعت در نقطه‌ای واقع شده است که تمامی شاهراه‌های پایتخت مانند بزرگراه مدرس، همت، حقانی و رسالت از بالای این پل به خوبی دید دارد، محل جانمایی آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
طول این پل ۳۰۰ متر بوده و وزن سازه‌اش ۲۰۰۰ تن می‌باشد. ۷۰۰۰ متر مربع مساحت داشته و عرض پل در نقاط مختلف بین ۶ متر تا ۱۳ متر متغیر است. بدنه اصلی پل بر روی سه‌پایه بنا گردیده و برای ساخت آن ۱۴۰۰۰ قطعه فولادی در ابعاد مختلف در ارتفاع ۴۰ متری زمین برشکاری، سر هم و نصب شده است. برای بنای این پل بیش از ۱۰۲کیلومتر جوشکاری و ۶۲۰۰مترمکعب بتن‌ریزی انجام شده است.
در طراحی این پل از معماری پل‌های ایرانی مانند پل خواجو الهام گرفته شده و یک سازه با طراحی ارگانیک و شبیه به درخت و کاملاً سازگار با محیط زیست و طبیعت است که نمونه مشابه آن در پارک‌های ملی و طبیعی کشورهای فرانسه، کانادا، هلند، بلژیک، مالزی و استرالیا ساخته شده است. فرم درختی ستونها و انتخاب نام «طبیعت» برای پل، هر دو تاکیدی بر پیوستگی دو فضای سبز (دوطبیعت) توسط پل است. این پل با توجه به فرایند برشکاری، مونتاژ قطعات، نصب و جوشکاری در کنار بهره‌مندی از سازه‌های فضایی در ارتفاع ۴۰ متری در کل ایران منحصر به فرد است.
برای بنای پل از مصالح مخصوص و لوله‌های ویژه استفاده شده و بالاترین استانداردها و ضریب ایمنی برای آن درنظر گرفته شده و بنا بر گفتۀ سازندگان، پل طبیعت از زمان بهره‌برداری ۱۰۰ سال عمر خواهد کرد و در برابر حوادث و بلایای طبیعی حتی زلزله بالای ۷ ریشتری مقاوم است . پیش‌بینی فضاهای مکث روی پل و طراحی مبلمان شهری مناسب و هماهنگ با ویژگی‌های این سازه از نکاتی است که در طراحی این پل مد نظر بوده است.

پل طبیعت ۳ طبقه دارد :
• طبقه اول ۱۴۵۰مترمربع
• طبقه دوم ۲۸۷۰ مترمربع
• طبقه سوم ۵۷۱ مترمربع
نظرات کاربران (1 نظر)

مهمان 1397/08/27-18:10

واقعا خوشگله !!

3 1397/08/27 پسندیدم
ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید