--

پل ورسک

مازندران - سوادکوه - شهرستان سوادکوه- روستای ورسک

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : پل قدمت / سال ساخت : ۱۳۱۵ دوره : پهلوی شماره ثبت ملی : ۱۵۳۴ امکان بازدید : دارد
 
 
مازندران - سوادکوه - شهرستان سوادکوه- روستای ورسک

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
پل ورسک از بزرگ‌ترین پل‌های راه‌آهن سراسری ایران است . پل ورسک که از شاهکارهای مهندسی به حساب می‌آید در سال ۱۳۱۵ به بهره‌برداری رسید و راه‌آهن سراسری تهران ـ شمال را به هم متصل می‌کند در ارتفاع ۱۱۰ متری از ته دره با دهانه ۶۶ متری و با وسایلی ابتدایی ساخته شد.
پل ورسک در شمار مهمترین آثار فنی مهندسی راه‌آهن شمال ایران محسوب می‌شود و از جمله پل‌های استراتژیک ایران است که توسط شرکت دانمارکی کامپساکس و با تضمین ۷۰ ساله احداث شد.
این پل در دوران جنگ جهانی دوم توسط چرچیل ، نخست‌وزیر وقت انگلیس پل پیروزی لقب گرفت و همچنین در ۲۳ تیرماه ۱۳۲۴ بنابر پیشنهاد وزارت راه، پل ورسک به نام پل پیروزی نامیده شد.
این پل فقط مخصوص عبور قطار است و در حال حاضر قطارهای مسافری تهران-ساری و تهران-گرگان پس از گذشت بیش از ۷۰ سال هر روز چندین مرتبه از روی آن می‌گذرند. همچنین قطارهای باری و سوختی نیز از روی آن عبور می‌کنند. پل ورسک علاوه براهمیت ویژه در صنعت حمل ونقل ، از جاذبه‌های سیاحتی ایران نیز محسوب می‌گردد.
نام پل ورسک در کتاب رکورد گینس، در بخش پل‌های با ارتفاع بیش از ۶۱ متر به ثبت رسیده‌است.
در سال ۱۳۹۵ با توجه به ۸۰ ساله شدن عمر پل ورسک و با توجه به اعلام نگرانی‌هایی در خصوص نحوه نگهداری و تقویت پل ، مدیرعامل وقت راه‌آهن شمال براساس قراردادی با دانشگاه صنعتی شریف برای سنجش مقاومت پل ورسک ، سنسوری بر روی پل نصب شد که میزان ضربه‌های ناشی از تردد قطار را بر روی پل بررسی می‌کند و درصورت ایجاد مشکل ، هشدارهای لازم به مرکز مانیتورینگ ارسال می‌شود.


نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید