--

کاخ ثابت پاسال

تهران - تهران - شمال بلوار آفریقا (جردن) - تقاطع خیابان طاهری و روانپورتهران -

بزرگترین و گرانترین خانه تهران

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : کاخ قدمت / سال ساخت : ۱۳۴۰ دوره : پهلوی شماره ثبت ملی : ۳۱۷۴۴ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۹۶/۰۳/۳۱ امکان بازدید : ندارد
 
 
تهران - تهران - شمال بلوار آفریقا (جردن) - تقاطع خیابان طاهری و روانپورتهران -

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
کاخ ثابت پاسال در آغاز متعلق به حبیب‌الله ثابت (معروف به ثابت پاسال) سرمایه‌دار نامور ایرانی در پیش از انقلاب بوده است که پس از انقلاب مصادره شد.
کاخ ثابت پاسال به‌عنوان بزرگترین خانهٔ تهران در منطقه امانیه تهران جای گرفته است و معماری آن از روی الگوی معماری قصر پتی تریانو (تریانوی کوچک) در ورسای ساخته شده است.
این خانه متعلق به دوره محمدرضا شاه پهلوی با مساحت بیش از ۱۱ هزار و ۵۴۳ متر مربع است.
کاخ ثابت پاسال پیش از انقلاب ، گران‌ترین و بزرگ‌ترین خانه شهر تهران بوده است ، به طوری که ارزش آن در آن زمان ۱۵ میلیون دلار برآورد شده بود.
پیش از انقلاب از این عمارت باشکوه به عنوان «قصر سنگی» یاد می‌شد.
این عمارت استخری بزرگ دارد و یک جریان آب که مثل معماری سنتی ایران از زیر خانه رد می‌شود. یک تئاتر روباز کوچک در بخشی از باغ در نظر گرفته شده است. به موازات باغ و از ورودی سواره خانه، یک پارکینگ بزرگ برای مهمانی‌های شبانه و پارک ماشین‌های مدعوین طراحی شده که نشان کمی از سلیقه دارد و به پارکینگ یک مرکز خرید می‌ماند.
زیربنای خانه نزدیک به دو هزار متر مربع در دو طبقه اصلی و یک طبقه زیرزمین است.
گفته می‌شود این خانه از روی اقامتگاه قرن هجدهمی مادام دو باری و بعدها ماری آنتوانت، قصر پتی تریانو (تریانوی کوچک) در کاخ ورسای ساخته شده که آنژ-ژاک گابریل آن را طراحی کرده است. اما در واقع شباهت‌های این دو بنا به همدیگر، مثل هر دو بنای نئوکلاسیک دیگر، شباهت عام است؛ تعداد قابل توجهی تقلید مشهور از تریانو در آمریکا، برزیل و رومانی وجود دارد که شباهتشان به مراتب بیش‌تر است. اما نمای اصلی عمارت ثابت شباهتی انکارناپذیر به نمای جنوبی کاخ سفید دارد که یکی از مشهورترین بناهای نئوکلاسیک محسوب می‌شود
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید