کاخ ساسانی سروستان
کاخ ساسانی سروستان
کاخ ساسانی سروستان
کاخ ساسانی سروستان
کاخ ساسانی سروستان
کاخ ساسانی سروستان
کاخ ساسانی سروستان
کاخ ساسانی سروستان
کاخ ساسانی سروستان

کاخ ساسانی سروستان

کاخ ساسان – کاخ سروستان -

دارای قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور

آدرس استان فارس - شهرستان سروستان - 13کیلومتری جنوب شرق سروستان - مجاورکوه نظرآباد
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز

کاخ ساسانی سروستان ، دارای ۲۵ هکتار وسعت می‌باشد.
کاخ ساسانی سروستان ، که قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور را در خود جای داده است در زمان بهرام گور ساسانی و بوسیله مهر نرسی وزیر معروف او که صدرات یزدگرد اول و یزدگرد دوم را نیز عهده‌دار بوده ساخته شده‌است.
این کاخ از سنگ و گچ ساخته شده و ایوانی مربع شکل بخش مرکزی آن را تشکیل می‌دهد که دارای ۱۳ متر طول و عرض ، و ۱۸ متر ارتفاع دارد ، همچنین در مرکز و حیاط دارای گنبدی می‌باشد.
کاخ ساسانی سروستان همانند کاخ فیروزآباد و کوچکتر از آن است و طاق‌های گنبدی آن با آجر زده شده‌است و شامل یک ایوان ورودی و گنبدی در مرکز و حیاط است.
در این کاخ نسبت به بناهای دیگر دوره ساسانی ، از معماری و پلان پیچیده و کامل‌تری استفاده شده‌است. نمای اصلی بنا در ضلع جنوبی قرار دارد که شامل یک ایوان مرکزی و دو ایوان کوچکتر در دو طرف است. ایوان مرکزی به تالار اصلی و پس از آن به چهار حیاط متصل می‌شود و دیوار جنوبی تالار مرکزی به یک ایوان جانبی خارجی راه می‌یابد. ایوانی که در سمت شمال کاخ واقع است، بوسیله چند پله به محوطه بیرون کاخ مربوط می‌شود اما ایوان بزرگ شرقی به تالار مرکزی و قسمت‌های دیگر بنا ارتباط دارد و در دو طرف این بنا دو اتاق باریک با طاق گهواره‌ای قرار دارد که مقابل هم قرار نگرفته‌اند. استفاده از فیلپوش برای قرار گرفتن گنبدها روی بنا به وضوح دیده می‌شود. برای تقویت گنبدهای مدور از گوشواره استفاده شده است. همچنین تپه‌ها و ناهمواری‌های زمین‌های مجاور نشانگر ابنیه‌ای است که در اطراف کاخ بنیاد بوده‌است. روی‌هم رفته برخی از پژوهشگران معماری ساسانی را با توجه به تکنیک پیشرفته‌تر در طرحی کلی و جزئیات بنا معتقدند که ساخت این بنا یکی از نخستین قدم‌ها در جهت سبک ساختمانی ویژه‌ای بود که معماری گوتیک را می‌توان تحقق نهایی آن دانست. اکثریت قریب به اتفاق محققین و پژوهشگران داخلی و خارجی این اثر را مربوط به دوره ساسانی و به احتمال بسیار زیاد دوره سلطنت بهرام پنجم (قرن ۵ میلادی) دانسته‌اند. برخی با توجه به عدم وسعت کافی و بنایی که در خور یک کاخ شاهی باشد آن را بعنوان آتشگاه معرفی کرده‌اند و برخی دیگر با توجه به گسترش آن که بیش از محدوده یک آتشگاه است، مکان را به مثابه یک استراحتگاه و یا شکارگاه سلطنتی معرفی کرده‌اند. از لحاظ مقایسه میان کاخ ساسان سروستان با کاخ اردشیر فیروزآباد می توان گفت که این بنا همانند کاخ فیروزآباد و کوچکتر از آن است و طاق‌های گنبدی آن با آجر زده شده‌است. آندره گدار در کتاب "هنر ایران" از کاخ ساسان یاد کرده و معتقد است که کاخ سروستان به دستور بهرام پنجم (۴۸۰-۴۲۰میلادی) ساخته شده و از کاخ فیروزآباد بهتر حفظ شده است. طرح آن از طرح فیروزآباد پیچیده‌تر بوده و از نظر اصول فنی کاملتر می‌باشد و در ساختمان طاق‌ها و گنبدها مهارت زیادتری به خرج داده شده و نمای اصلی این بنا در طرف مشرق است. در عقب تالاری که گنبد اصلی آن را پوشانده حیاطی است که مانند کاخ فیروزآباد در اطراف آن ساختمان‌های محل سکونت واقع شده اما فاقد قرینه سازی است و اطاق‌ها به ابعاد مختلف و رابطه میان آنها خیال پردازانه است. بنابراین ترکیب کاخ ساسانی اساساً نظیر فیروزآباد است، اما در جزئیات آزادتر و متنوع‌تر از آن است. در حقیقت اگر محل پذیرایی آن را منحصر به تالار بزرگ بدانیم، برای این‌کار بسیار تنگ بوده است. از طرفی تالارهای دیگر خیلی وسیع ولی تعدادشان کم، اما مجلل هستند و درب‌های فراوانی به خارج باز می‌شوند. ایوان و تالار مربع نیز بوسیله درب‌های تنگ و باریکی با هم مربوط می‌شوند. محتمل است که ساختمان مزبور که وسعتش یک چهارم کاخ فیروزآباد است ، منحصراً یک کاخ پذیرایی بوده باشد.
کاخ ساسانی سروستان که يکی از باشکوه‌ترين بناهاي تاريخی در استان فارس است ، از داشتن حداقل امکانات برای حضور گردشگر محروم است.

weather
11°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 6

اطلاعات اجمالی
نوعکاخ
دورهساسانیان-
شماره ثبت ملی23
تاریخ ثبت ملی1310/06/24

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید
مسیریاب گوگلمسیریاب ویز
آدرس استان فارس - شهرستان سروستان - 13کیلومتری جنوب شرق سروستان - مجاورکوه نظرآباد
weather
11°C

آسمان صاف

احساس واقعی : 6

اطلاعات اجمالی
نوعکاخ
دورهساسانیان-
شماره ثبت ملی23
تاریخ ثبت ملی1310/06/24
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید