--

کاخ شهربانی

تهران - تهران - ضلع شمالی خیابان امام خمینی (ره)

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : کاخ قدمت / سال ساخت : ۱۳۱۵ دوره : امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - ضلع شمالی خیابان امام خمینی (ره)

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
کاخ شهربانی ، ساختمانی است که در سال ۱۳۱۵ در میدان مشق (باغ ملی) در مرکز شهر تهران برای اداره شهربانی تهران ساخته شد که ساخت بنا از سال ۱۳۱۲ آغاز شده و در پایان سال ۱۳۱۴ به انجام می‌رسد.
با روی کار آمدن رضاشاه نیاز به راه‌اندازی نهادهای مدرن مانند بانک‌ها، دادگستری، ثبت احوال، اداره‌های دولتی و مانند آن‌ها به گونه روزافزونی احساس می‌شد.

در ساخت بنای کاخ شهربانی تهران، تاثیر سبک معماری نئوکلاسیک اروپایی دوره رضاشاهی به چشم می خورد. بر پایه «معماری نئوکلاسیک ایرانی»، درون و سازه ساختمان بر پایه معماری مدرن طراحی شده اما در تزئینات و نماسازی‌هایش از معماری ایران باستان بهره گرفته می‌شد.
این ساختمان نزدیک به ۲۱ هزار متر مربع زیربنا دارد که در سه طبقه بنا نهاده شده است. فضای درونی آن با گچبری و آینه‌کاری کار شده و فضای برونی آن نیز نقش‌های برجسته روی بدنه و ستون‌ها و تندیس‌های الهام گرفته از معماری دوران هخامنشی است. نما، سرستون‌هایی با نماد جانوران اساطیری، سنگتراشی‌ها و نقش سربازان هخامنشی و سنگ نبشته‌ها ی این ساختمان کاملاً از روی معماری دوران هخامنشی از "تخت جمشید "الگوبرداری شده است و پلکان دو سویه سنگی آن یادآور معماری "کاخ آپادانا" است. معماران در آن دوره می‌کوشیدند «شکوه از دست رفته» ایران را با الگو گرفتن از معماری باستان بازسازی کنند.
سازنده این کاخ "قلیچ باقلیان" و طراح آن معمار برجسته ارمنی" گابریل گورکیان "بود.

وزارت امور خارجه ایران در سال ۱۳۸۱ کاخ شهربانی را از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی خریداری نمود و پس از بازسازی آن در دهه گذشته، این ساختمان را با نام "ساختمان شماره ۹ وزارت خارجه" مورد بهره‌برداری اداری خود قرار داد. پایان یافتن مرمت نمای این اثر تاریخی، موجب انسجام مجموعه تاریخی میدان مشق شده و عمارت شهربانی با حفظ معماری گذشته در کنار ساختمان وزارت جنگ، موزه، کتابخانه و سردر باغ ملی، هویت تاریخی و فرهنگی ایران دوره قاجار و پهلوی را به نمایش می گذارد.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید