--

کاخ هشت بهشت

اصفهان - اصفهان - اصفهان - خیابان چهارباغ عباسی

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : کاخ قدمت / سال ساخت : ۱۰۸۰ قمری دوره : صفویان شماره ثبت ملی : ۲۲۷ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۱۳/۰۹/۲۲ امکان بازدید : دارد
 
 
اصفهان - اصفهان - اصفهان - خیابان چهارباغ عباسی

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
کاخ هشت بهشت روزگاری زیباترین کاخ عالَم نام داشت ، درون بافت شهری اصفهان و در غرب خیابان چهارباغ عباسى در مقابل خیابان کنونى شیخ بهائى واقع شده است و نمونه‌‌ای از کاخهای محل سکونت آخرین سلاطین دوره صفوی است که در سال ۱۰۸۰ قمری ساخته شد.

باغ وسیعی که کاخ هشت بهشت در آن واقع شده است، جزئی از باغ بزرگ نقش جهان به نام "باغ بلبل" بوده است.
ساخت کاخ هشت بهشت مقارن با سومین سالگرد سلطنت شاه سلیمان صفوی به پایان رسید. ساختمان این کاخ در دو طبقه و بر يك پايه‌ هشت ضلعی به بلندی ۱۳۰ سانتیمتر بنا شده است، بلندی كاخ نيز نزديك به ۱۴ متر مي‌باشد و پله‌ها طوری طراحی شده‌ اند که از هر طرف به عمارت فوقانی و تحتانی رفت و آمد می‌شود.

سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است. كاخ هشت بهشت، تا اول قرن چهاردهم به وضع سابق زمان صفويه باقى بوده و نقصى در آن راه نيافته و تغيیراتى كه در آن صورت گرفت، در قرن چهاردهم هجرى انجام شده است. مساحت فعلى آن قريب ۷۵۰۰ مترمربع است.
کاشی‌‌کاری‌هایی‌ که‌ انواع‌ حیوانات‌ پرنده‌، درنده‌ و خزنده‌ برروی‌ آن‌ نقش‌ بسته‌، از آثار این‌ کاخ‌ بشمار می ‌آیند. این عمارت هشت ضلعی، چهارنما دارد و با همه شباهت‌ها هیچیک مانند دیگری نیست. به نظر می‌رسد نمای شمالی نمای اصلی است، حال اینکه وجود استخر در ضلع شرقی تعیین کننده نمای اصلی است. عمارت دو متر بالاتر از سطح زمین ساخته شده است. اتاق های طبقه اول در چهار گوشه عمارت تزئیناتی از گچبری و نقاشی دارند و در طبقه دوم مجموعه ‌ای از رواقها و اتاقها دارای در و پنجره‌های خاتم کاری می‌باشد. این اتاق‌ها به نقاشی ديواری و آيينه كاری آراسته بوده كه قسمت بيشتر آن‌ها در دوره‌ قاجاريه از بين رفته است.
همچنین در وسط تالار، حوضی هشت ضلعی از جنس مرمر معروف به حوض مروارید قرار دارد. این حوض طوری حجاری شده که آب از سوراخ هایش مانند مروارید تراوش می کند. بعلاوه، باغ هشت بهشت، نشیمن هشت سوگلی حرم پادشاه بوده است، به این ترتیب که ۴ نفر از آنها در طبقه همکف و ۴ نفر دیگر در طبقه اول بنا می‎ زیسته ‌اند. این باغ در زمان ناصرالدین شاه قاجار به بانو عظمی افتخارالدوله واگذار شده بود، مشروط بر اینکه وضع و شکل آن را تغییر نداده و حریم آن را در خیابان چهارباغ در کمال تنظیف نگهداری کند. پس از فوت بانوی مزبور باغ و قصر در تصرف وراث او باقی ماند ولی در این مدت تغییرات کلی در وضع باغ و قصر مزبور بوسیله متصرفین بنا داده شد و در سال ۱۳۴۳ این باغ رسماً به وزارت فرهنگ و هنر واگذار گردید و در حال حاضر این باغ به پارک تبدیل شده است.
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید