--

کلیسای سورپ گئورک

تهران - تهران - خیابان وحدت اسلامی(خیابان شاهپورسابق) - بازارچه قوام الدوله

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : کلیسا قدمت / سال ساخت : ۱۱۷۴ شمسی دوره : صفویان شماره ثبت ملی : ۱۶۱۲ تاریخ ثبت ملی : ۱۳۵۷/۰۴/۱۹ امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - خیابان وحدت اسلامی(خیابان شاهپورسابق) - بازارچه قوام الدوله

دمای فعلی



°

احساس واقعی
Summary
کلیسای سورپ گئورک ، نخستین و قدیمی ترین کلیسای تهران است که تاریخ ساخت آن بین سالهای ۱۱۵۳ تا ۱۱۶۹ هجری شمسی عنوان شده است.
کلیسای سورپ گئورک ، مربوط به اواخر دوره صفوی است که از یک نمازخانه ساده ، در سال ۱۲۱۴ شمسی (۱۸۳۵ میلادی) تبدیل به کلیسا شد و پس از بازسازی در ۱۲۶۱ شمسی (۱۸۸۲ میلادی) به صورت کنونی درآمده است.
دو خانواده از اهالی تفلیس به نام‌های «هُوسِپیان» و «استِپانیان» در ۱۱۷۴ شمسی (۱۷۹۵ میلادی) نمازخانه گئورگ مقدس را احداث کردند. به باور ارامنه نام این مکان تاریخی برگرفته از نام سردار گئورک است، کسی که در سال ۳۰۳ میلادی در راه ترویج دین مسیحیت و مبارزه با مخالفان به دست بت پرستان کشته شد.
بنا به شواهد تاریخی محراب اولیه این کلیسا در محل بایر و عاری از هرگونه آبادانی ساخته شده بود، این درحالی است که با توجه به توسعه سریع تهران در دوران ناصری، پس از گذشت حدود ۷۰ سال از تاریخ ساخت محراب وقتی اولین نقشه تهران تهیه شد، باغ های وسیعی در حوالی آن بوجود آمده بود. محراب کلیسا در سمت شرقی آن قرار دارد. کلیسا دارای دو ورودی از سمت شمال و جنوب است. همچنین، دارای یک گنبد با نورگیرهای متعدد بوده و برروی چهار ستون در دو ردیف قرار دارد که تالار کلیسا را به دو راهرو جانبی و یک فضای میانی تقسیم کرده است و ستونها در فاصله چهار متری یکدیگر ساخته شده و در بین این چهار ستون فضای مربع شکلی به ابعاد چهار متر پدیدآورده است.
کلیسای سورپ گئورک که تماماً با آجر بنا شده است از داخل با گچ پوشانده شده است. بعلت نبود فضای کافی در سمت غرب کلیسا، برج ناقوس سه طبقه‌ای در ضلع جنوبی کلیسا ساخته شده است. بر روی دیوارهای خارجی کلیسا و برج ناقوس سنگ قبرهای متعددی به چشم می‌خورد.
مدفونان مشهور در کلیسای سورپ گئورک عبارتند از:
• هوسپ گاسپاریان، از نخستین آموزگاران مدرسه هایگازیان و یکی از بنیانگذاران انجمن دوستداران علم و دانش، (وفات: ۱۸۹۸ میلادی)
• میکائیل مارکاریان، از بنیانگذاران انجمن دوستداران علم و دانش و مدرسهٔ هایگازیان، (وفات: ۱۸۹۳ میلادی)
• الله وردیخان هاروتونیان، از امرای سپاه قاجار، (وفات: ۱۸۳۵ میلادی)
• هاروتیون، فرزند الله وردیخان، از امرای سپاه قاجار، (وفات: ۱۸۳۵ میلادی)
• ماردیروس خان داویدخانیان امیرتومان، «رئیس ستاد بریگاد قزاق». (او علاوه بر تدریس در مدرسه دارالفنون در وزارت اطلاعات و دارالترجمه خاصه دولتی به عنوان مترجم زبان‌های روسی و فرانسه آغاز به کار کرد). (وفات: ۱۹۰۵ میلادی).
• سلیمان خان سهام الدوله، «از اعظای خانواده اناگولوبیان، سوقومون (سلیمان) که برادر منوچهر خان معتمدالدوله بود. سلیمان در قتل‌عام تفلیس به دست سپاهیان آقا محمدخان با فداکاری مادرش جان سالم به در برد. به توصیه برادرش منوچهرخان، او با مادرش به ایران آمد. سلیمان ابتدا به خدمت عباس میرزا نایب السلطنه درآمد و به کار سپاهی گری مشغول شد، وی در جنگ‌های ایران و عثمانی نیز شرکت جست. سلیمان خان سهام الدوله که بسیار مورد اعتماد و توجه امیرکبیر بود، پس از چندی به حکومت لرستان و خوزستان منصوب شد. سلیمان دو پسر داشت به نام‌های جهانگیر خان که او وزیر صنایع بود و منصب سرتیپی داشت و پسر دیگر او نریمان‌خان قوام السلطنه به زبان فرانسوی مسلط بود و مترجم وزارت امور خارجه و دارای منصب نیابت اول آجودان باشی داشت.» (وفات: ۱۸۵۳ میلادی)
• میرزا جهانگیر خان، «برادرزاده منوچهرخان معتمدالدوله و فرزند سلیمان خان سهام الدوله» بود. او در سال ۱۸۳۳ میلادی در شهر تبریز به دنیا آمد. او درجه سرتیپی را از ناصرالدین شاه دریافت نمود و بعد هم ژنرال آجودان ناصرالدین شاه شد. او صنعتگر قابلی بود و در سال ۱۸۸۲ میلادی توانست برای تفنگهای سپاهیان ایران فشنگ بسازد، لذا شاه او را به وزیر صنایع منصوب کرد. در همین سال جهانگیرخان به درجه امیرتومانی نائل آمد و او بانی زرادخانه در ایران بود. ساختن کوره ذوب فلزات برای ریختن توپ در زرادخانه و برپاکردن کارخانه باروت کوبی در تهران از جمله کارهای سودمند او بود.» (وفات: ۱۸۹۱ میلادی).
نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید