--

کوچه لولاگر

تهران - تهران - خیابان حافظ - خیابان نوفل لوشاتو- بعد از پل حافظ - کوچه لولاگر

کوچه قرینه پایتخت

امتیاز دهید
مناسب برای :
نوع : کاخ قدمت / سال ساخت : دوره : پهلوی امکان بازدید : دارد
 
 
تهران - تهران - خیابان حافظ - خیابان نوفل لوشاتو- بعد از پل حافظ - کوچه لولاگر

دمای فعلی°

احساس واقعی
Summary
کوچه لولاگر ، یکی از محله‌های قدیمی تهران با حدود ۸۰ سال قدمت میباشد. در کوچه لولاگر ، قدیمی‌ترین پیتزا فروشی تهران به نام پیتزا داوود نیز قرار دارد.
تهران ، نام لولاگر را نه فقط به نام یکی از کوچه‌هایش که به نام یکی از مشهورترین واقفانش ، «حاج باقر لولاگر» به خاطر می‌آورد. او، یکی از همان دو برادری است که بانی ساخت این کوچه و خانه‌های دوقلوی آن بود و بخشی از اموالش را وقف ساختن بیمارستان و مسجدی کرد که حالا هر دو به نام اوست: «بیمارستان و مسجد جامع لولاگر». همین چند‌ سال پیش هم فهیمه لولاگر، دختر حاج باقر، چند خانه دیگر در حاشیه همین بیمارستان را وقف آن کرد.
علت شهرت کوچه لولاگر این است که اول و آخر این کوچه در دارد و همه ساختمان‌های داخل آن ، شبیه به هم و قرینه هستند. به طوریکه تمام خانه‌ها و نماهای آنها، پنجره‌ها، بالکن‌ها و حتی درختانش به صورت کاملاً برابر، قرینه و موازی هم ساخته شده‌اند. به همین دلیل هم به آن ، متفاوت‌ترین کوچه پایتخت می‌گویند.
بسیاری از شهروندانی که به بهانه خوردن پیتزاهای متفاوت قدیمی‌ترین پیتزافروشی تهران به این کوچه می‌آیند معمولا تحت تاثیر فضای متفاوت این کوچه قرار می‌گیرند.


نظرات کاربران ( بدون نظر)

ثبت نظر :
با ثبت نظرات خود دیگران را راهنمایی کنید