جنگل دوهزار
 جنگل دوهزار
 جنگل دوهزار
 جنگل دوهزار
 جنگل دوهزار
 جنگل دوهزار
 جنگل دوهزار

جنگل دوهزار

آدرس استان مازندران - شهرستان تنکابن - تنکابن

جنگل دوهزار نام یک منطقه ی توریستی از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن در شمال ایران با آب و هوای معتدل کوهستانی، تابستان‏های مطبوع و زمستان‏ های نسبتاً سرد است. این منطقه فوق‌‏العاده زیبا یک مقصد طبیعت‏ گردی با جاذبه ‏های متنوع است.
دره سرسبز و زیبای دو هزار در ضلع شمالی ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، به علت شرایط طبیعی و اقلیمی ویژه، مجموعه زیستی و طبیعی کم‌نظیری است که قله ها، چمنزارها، جنگل ها، مراتع و یخچال های طبیعی را در خود جای داده است. رود دو هزار دو سرچشمه اصلی و بزرگ به نام‌های "دریاسر رود" و "نوشا رود" دارد که اولی از برف‌چال‌های چکاد سیالان و دومی از برف‌چال‌های چکاد نوشا و نیار دره سرازیر می‌شوند. رود سه هزار سه سرچشمه اصلی و بزرگ به نام‌های "شلف رود"، "گرما رود" و "مران رود" دارد که شلف رود از برف‌چال‌های چکاد هفت‌خوان و تخت سلیمان، گرمارود از برف‌چال‌های چکاد خرسان و گردونه کوه و مران‌رود از کوه نرگس سرازیر می‌شوند. رودخانه دو هزار، که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان سرچشمه می‌گیرد، از حاشیه روستا عبور کرده و حواشی بسیار زیبایی دارد. این حواشی زیبا، در فصل تابستان محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت گردشگران محسوب می‌شود.
از دیگر مناظر زیبای این منطقه، ارتفاعات دو هزار ساست که قله سیالان و ارتفاعات گردکوه از مهمترین جاذبه های آن است. این قله، مرتفع ترین قله شهرستان تنکابن است. این قله با ارتفاع ۴۲۵۰ متر یکی از جاذبه‏ های مهم ورزشی است، که در مسیر صعود، مناظر کم نظیر آن بسیار جالب توجه است. از دیگر ارتفاعات مورد علاقه کوهنوردان می‌توان به ارتفاعات گردکوه، که ۱۳۰۰ متر می‌باشد، با شیب ملایم، از فضاهای مستعد و زیبای گردشگری دره دوهزار است نام برد.
پارک جنگلی چال دره (چالدره) در مسیر تنکابن به دو هزار، با مساحت ۹۴ هکتار، در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار قرار دارد. این پارک، از امکانات رفاهی و تسهیلات بهداشتی نیز برخوردار است. جنگل‏ های متراکم منطقه دوهزار، با انواع درختان راش، ون، چنار و هیرکانی، در فصول بهار،تابستان و پاییز، سرشار از رنگ‏های الوان می‌ شوند و چشم‏اندازهای زیبا و سحرانگیزی پدید می‏ آورند. آبشار ماهی‌ورزان در سرچشمه رود دو هزار، مزارع گل گاوزبان و چشمه‌های گرخانی از دیگر جاذبه‏‌های طبیعی جنگل دوهزار می ‏باشند.
مردم روستاهای دوهزار به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی سخن می‏گویند. مراسم سیزده شو، جشن تیرماه، مراسم نوروز خوانی، سیزده بدر، چهارشنبه سوری، شب یلدا و مراسم جمع‏ آوری گل گاوزبان از سنت‏ های جالب توجه این منطقه می‏ باشد. موسیقی محلی روستاهای دوهزار با آواها وآهنگ‏ های محلی در عروسی‏ ها و جشن‏ ها به صدا در می‏ آید. این منطقه در سال 1372 با عنوان دهستان دوهزار با مرکزیت روستای امامزاده قاسم از طرف معاون سیاسی امنیتی استان مازندران به تصویب رسید.

no location
اطلاعات اجمالی
نوعجنگل
دوره
شماره ثبت ملی
تاریخ ثبت ملی

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این جاذبه ثبت نشده است .

برای ثبت نظر خود ابتدا باید وارد شوید .
وارد شوید
آدرس استان مازندران - شهرستان تنکابن - تنکابن
no location
اطلاعات اجمالی
نوعجنگل
دوره
شماره ثبت ملی
تاریخ ثبت ملی
خطا! اینترنت خود را بررسی نمایید